Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /templates/subpage.php on line 9
> Stomatologia,ortodoncja-1

Ortodoncja

Obszar stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu dzięki korekcji nieprawidłowo ustawionych zębów i szczęk to ortodoncja. To znakomite rozwiązanie pozwalające poprawić ułożenie zębów, jak również wpłynąć na poprawę wyglądu i rysów twarzy. Ułatwiają również zachowanie dobrego stany zdrowia jamy ustnej, dając jednocześnie szansę na zachowanie własnych zębów.

Leczenie ortodontyczne kierowane jest nie tylko do dzieci i młodzieży. Nowoczesne aparaty pozwalają leczyć w sposób optymalny wady zgryzu u dorosłych, a także starszych osób. To gwarancja poprawy wyglądu uzębienia oraz jego funkcjonalności. U starszych pacjentów zazwyczaj jest to początek innego leczenia, np. implantologii, protetyki czy chirurgii.


PRZEBIEG LECZENIA:


1. Wizyta konsultacyjna
W trakcie pierwszej wizyty ortodonta analizuje przyczyny powstania wady i zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta. W następnej kolejności pobierane są wyciski, niezbędne do stworzenia modeli diagnostycznych. Wykonywane jest zdjęcie uzębienia pacjenta oraz wypisywane jest skierowanie na zdjęcie rentgenowskie. Mogą być ich dwa rodzaje: pantomograficzne („panorama”) i kefalometryczne („boczne głowy”). Jeśli pacjent jest już w posiadaniu takiego zdjęcia, powinien wziąć je ze sobą.

2. Plan leczenia
Dzięki przeanalizowaniu wyników możliwe jest rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości zgryzu. Specjalista tworzy kilka różnych planów leczenia, pozwalających na osiągnięcie zgryzu najbliższego normie. Zazwyczaj możliwe jest wykorzystanie kilku różnych metod do osiągnięcia tego celu, w związku z czym każda z nich jest przedstawiana pacjentowi i po konsultacji osoba leczona podejmuje decyzję.

3. Tryb leczenia aktywnego
W momencie, w którym plan zostaje zatwierdzony, ortodonta może przystąpić do leczenia. Realizowane jest ono w trakcie odbywających się regularnie wizyt. Podczas spotkań korygowany jest aparat, a pacjent otrzymuje wszelkie informacje oraz zalecenia dotyczące jego użytkowania. W zależności od typu wady, czas leczenia waha się od 18 do 24 miesięcy, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych zaburzeń czas ten może się przesunąć do nawet 36 miesięcy.

4. Tryb leczenia retencyjnego
Kiedy aparat zostanie usunięty i zakończy się etap aktywnego leczenia, niezbędne jest przeprowadzenie leczenia retencyjnego. Umożliwia ono pacjentowi podtrzymać efekty, oczywiście tylko wtedy kiedy będzie się stosować do zaleceń lekarza.