Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /templates/subpage.php on line 9
> Stomatologia,ortodoncja

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna - to pierwszy i zarazem najważniejszy krok w leczeniu próchnicy i paradontozy. Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Zadaniem profilaktyki jest przede wszystkim walka z płytką nazębną. Systematycznie przeprowadzane profesjonalne zabiegi profilaktyczne wraz z dostosowaniem się pacjenta do wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji gwarantują zdrowe zęby i dziąsła, a tym samym piękny i zdrowy uśmiech.
Badania profilaktyczne jamy ustnej mają na celu wykrycie próchnicy zębów we wczesnym stadium jej rozwoju i tym samym zapobieganiu wszelkim powikłaniom. Regularne wizyty kontrolne umożliwiają wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej.


Najważniejsze zabiegi profilaktyczne to:

  • Scaling

Przed rozpoczęciem leczenia, każdy pacjent powinien być poddany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia w efekcie, którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.

  • Piaskowanie

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą tzw. piaskarki. Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym, jest zabiegiem uzupełniający po skalingu.

  • Fluoryzacja (lakierowanie)

Jest to zabieg profilaktyczny, może to być lakierowanie zębów fluorem czy też stosowanie odpowiedniego żelu lub pianki na specjalnych jednorazowych łyżkach. W zależności od podatności pacjenta na próchnicę zabieg ten przeprowadza się od 2 do 4 razy w roku, a redukcja próchnicy wynosi 20%-70%. Ponadto fluor znosi nadwrażliwość, wzmacnia szkliwo i zmniejsza podatność na próchnicę.

  • Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnymi żywicami. Wskazane do lakowania są tak ukształtowane zęby, które pomimo dokładnego szczotkowania nie są dokładnie oczyszczane, gdzie w bruzdach mogą zalegać resztki pokarmu, co może powodować ubytki próchnicowe na powierzchni żującej zęba. Próchnica tego typu postępuje bardzo szybko, dlatego ważne jest aby wykonać lakowanie zaraz po wyrżnięciu się zęba.


Warning: filemtime(): stat failed for !data/gallery/b_formed-35.jpg in /library/Template.class.php on line 441
m-formed-35